Pumpkin Bread
Sweet and spicy, this pumpkin bread makes a wonderful holiday treat.
- Yield
- 32 servings
- Serving size
- 1 slice, 1/32 of recipe (46g)
- Rating
- 3.46 of 5 (148 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 1 can pumpkin (15 ounce)
- 1 cup sugar
- 1/4 cup vegetable oil
- 1 cup yogurt, low-fat plain
- 1 1/2 cups flour (all purpose)
- 1 1/2 cups whole wheat flour
- 2 teaspoons baking powder
- 2 teaspoons baking soda
- 2 teaspoons cinnamon
- 1/2 teaspoon salt
- 1 cup raisins
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. In a large mixing bowl, beat together pumpkin, sugar, oil, and yogurt.
- In a medium bowl, combine the flours, baking powder, soda, cinnamon, and salt.
- Add to pumpkin mixture, stirring until just moistened.
- Stir in raisins.
- Pour into 2 greased 9x5x3 inch loaf pans and bake for about 1 hour.
- Cool on a wire rack for 10 minutes; remove from pan and cool completely.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 106.11 |
| Total Fat | 2.14 g |
| Saturated Fat | 0.37 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.46 mg |
| Carbohydrates | 20.53 g |
| Dietary Fiber | 1.46 g |
| Total Sugars | 10.52 g |
| Added Sugars included | 6 g |
| Protein | 2.07 g |
| Calcium | 42 mg |
| Potassium | 110 mg |
| Sodium | 153.65 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 15 mg |
| Phosphorus | 53 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 105 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 22 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 5 mg |
Notes
Substituting yogurt for eggs and oil reduces fat and cholesterol.
Recipes you may also like
- Red Lentils with Onion | Masoor Dal
- Fruit Juice Slush
- Oat Snack Cakes
- Salmon Spread
- Applesauce
- Green Bean and Rice Casserole
- Tomato Basil Soup
- Pumpkin Cookies
Source
Recipe by: Food for Fitness and Fun — Iowa State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pumpkin-bread. Federal works are public domain in the United States.