Tomato Basil Soup
This creamy soup can be prepared using pantry staples such as canned tomatoes and non-fat dry milk. Garlic and onion give this delicious soup an extra kick of flavor.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 cup soup, 1/4 of recipe (282g)
- Rating
- 3.29 of 5 (51 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 medium onion (chopped)
- 1 tablespoon olive oil (or cooking oil of your choice)
- 2 garlic cloves (crushed, or 1/4 teaspoon garlic powder)
- 1 can low-sodium tomatoes (14 1/2 ounce, chopped)
- 1/8 teaspoon red pepper (or to taste)
- 1 teaspoon basil (dried)
- 2/3 cup non-fat dry milk (+ 2 cups water or substitute 2 cups non-fat milk)
- salt and pepper (optional, to taste)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a medium saucepan, cook onion in oil over medium heat, stirring frequently until golden brown, about 4 minutes.
- Add garlic and cook 1 minute longer.
- Add chopped tomatoes.
- Cook uncovered over medium heat for 10 minutes.
- Spoon 3/4 of mixture into food processor or blender container; puree until smooth.
- Return to saucepan.
- Add red pepper, basil, and reconstituted milk to the soup.
- Heat until hot, but do not boil.
- Season to taste with salt and pepper (optional).
- Serve immediately.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 107.13 |
| Total Fat | 3.9 g |
| Saturated Fat | 0.65 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.28 mg |
| Carbohydrates | 13.58 g |
| Dietary Fiber | 2.79 g |
| Total Sugars | 10.13 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 5.52 g |
| Calcium | 196 mg |
| Potassium | 469 mg |
| Sodium | 73.33 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 29 mg |
| Phosphorus | 142 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 97 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 16 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 10 mcg |
| Folate | 21 mcg |
| Thiamin | 0.7 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 29 mg |
Recipes you may also like
- Green Bean and Rice Casserole
- Feather Rolls
- Salmon Spread
- Fruit Juice Slush
- Red Lentils with Onion | Masoor Dal
- Corn Toasties
- Italian Style Vegetables
- Pumpkin Bread
Source
Recipe by: USDA’s Collection of Nonfat Dry Milk Recipes — USDA Food and Nutrition Service — Food Distribution Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tomato-basil-soup. Federal works are public domain in the United States.