Green Bean and Rice Casserole
This no-fuss side dish is a great addition to any meal and can be prepared in a flash.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 cup
- Rating
- 4.08 of 5 (13 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1/2 cup onion, chopped
- 2 teaspoons vegetable oil
- 1/2 cup rice, uncooked
- 1 can reduced-sodium green beans, drained (about 15 ounces)
- 1 can diced tomatoes, no salt added (about 15 ounces)
- 1 cup water
Directions
- In a medium-sized pan, cook onions in vegetable oil until they start to turn light brown.
- Add the rice, green beans, tomatoes, and water.
- Bring to a boil.
- Cover the pot with a lid and cook over low heat for 10 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 107.02 |
| Total Fat | 2.19 g |
| Saturated Fat | 0.35 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 19.97 g |
| Dietary Fiber | 3.02 g |
| Total Sugars | 2.87 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.73 g |
| Calcium | 58 mg |
| Potassium | 233 mg |
| Sodium | 10.9 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 23 mg |
| Phosphorus | 50 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 27 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 11 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 30 mcg |
| Folate | 72 mcg |
| Thiamin | 0.5 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 17 mg |
Recipes you may also like
- Tomato Basil Soup
- Salmon Spread
- Fruit Juice Slush
- Red Lentils with Onion | Masoor Dal
- Feather Rolls
- Corn Toasties
- Pumpkin Bread
- Italian Style Vegetables
Source
Recipe by: A Harvest of Recipes with USDA Foods — Adapted from a recipe in Healthy Diabetes Recipes and More — South Dakota Diabetes Control Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/green-bean-and-rice-casserole. Federal works are public domain in the United States.