Corn Toasties
Using corn meal that states "whole corn" or "whole grain corn" on the ingredient list means that you'll get the goodness of whole grains when enjoying this recipe.
- Yield
- 18 servings
- Serving size
- 1 toastie
- Rating
- 3.30 of 5 (154 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 2 cups cornmeal
- 1 cup all-purpose flour, sifted
- 2 tablespoons sugar
- 1 1/2 tablespoons baking powder
- 1/4 teaspoon salt
- 1/2 teaspoon baking soda
- 3/4 cup buttermilk
- 1/4 cup dry egg mix, mixed with 1/4 cup water (or 1 egg)
- 2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large bowl, combine cornmeal, flour, sugar, baking powder, salt, and baking soda.
- In another bowl, combine buttermilk, egg mix, and vegetable oil.
- Beat until well blended.
- Add buttermilk mixture all at once to dry ingredients.
- Stir until well mixed.
- Turn mixture onto a lightly floured board and knead only 10 times.
- Roll out to a thickness of 1/4 inch and cut with a 3/4-inch-round cutter.
- Cook on a warm ungreased griddle or frying pan for about 10 minutes on each side.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 107.82 |
| Total Fat | 2.97 g |
| Saturated Fat | 0.66 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 20.36 mg |
| Carbohydrates | 17.93 g |
| Dietary Fiber | 1.18 g |
| Total Sugars | 1.99 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 2.71 g |
| Calcium | 84 mg |
| Potassium | 67 mg |
| Sodium | 210.84 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 20 mg |
| Phosphorus | 81 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 10 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 26 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 20 mg |
Notes
Don't have buttermilk on hand? Try using 2 teaspoons vinegar + 3/4 cup milk (made from non-fat dry milk powder).
Recipes you may also like
- Italian Style Vegetables
- Feather Rolls
- Easiest Banana Ice Cream
- Tomato Basil Soup
- Green Bean and Rice Casserole
- Oven Baked Sweet Potato Fries
- Salmon Spread
- Fruit Juice Slush
Source
Recipe by: Healthy Eating In Indian Country: Diabetes — USDA Food and Nutrition Service — Food Distribution Program on Indian Reservations
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/corn-toasties. Federal works are public domain in the United States.