Oven Baked Sweet Potato Fries
Sweet potato fries are a quick and delicious way to add flavor and color to your dinner plate.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.18 of 5 (68 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 3 medium sweet potatoes, 5" long
- 3 tablespoons olive oil (or cooking oil of choice)
- Optional Seasonings
- salt and pepper (to taste)
- paprika (1/2 teaspoon, optional)
- garlic powder (1/2 teaspoon, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash and peel sweet potatoes.
- Cut into 1/4-inch slices.
- In a large bowl, toss slices in olive oil until coated.
- Sprinkle with salt and pepper if desired.
- Spread in a single layer on a baking sheet.
- Bake at 425 degrees F until tender and golden brown (about 20 minutes), turning occasionally to brown evenly.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 108.81 |
| Total Fat | 7.08 g |
| Saturated Fat | 1.11 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 10.49 g |
| Dietary Fiber | 1.68 g |
| Total Sugars | 3.28 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.02 g |
| Calcium | 19 mg |
| Potassium | 241 mg |
| Sodium | 18.37 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 14 mg |
| Phosphorus | 27 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 487 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 3 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 7 mg |
Recipes you may also like
- Easiest Banana Ice Cream
- Banana Oatmeal Raisin Cookies
- Sarah’s Green Bean Casserole
- Italian Style Vegetables
- Corn Toasties
- Feather Rolls
- Tasty Fish and Veggie Packets
- Tomato Basil Soup
Source
Recipe by: University of Maryland Cooperative Extension — Food Supplement Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/oven-baked-sweet-potato-fries. Federal works are public domain in the United States.