Banana Oatmeal Raisin Cookies
No one will know that these tasty cookies don't have any added sugar.
- Yield
- 15 servings
- Serving size
- 2 cookies of 1/15 of recipe (49g)
- Rating
- 3.14 of 5 (187 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 3 bananas (ripe)
- 1/3 cup margarine (or butter)
- 2 cups quick-cooking oats (uncooked)
- 1/4 cup fat-free or low-fat milk
- 1/2 cup raisins
- 1 teaspoon vanilla extract
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. Put the margarine in a small saucepan.
- Melt it on low heat.
- Put all the ingredients in a mixing bowl.
- Mix really well.
- Let the mix stand for about 5 minutes, until the oats are wet.
- Lightly grease the cookie sheet.
- For each cookie, spoon out about 1 tablespoon of dough and drop it onto the greased cookie sheet.
- Bake the cookies for 15 to 20 minutes.
- Let the cookies cool on the cookie sheet for about 1 minute.
- Move the cookies to wire racks or a towel.
- Let them cool completely.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 109.27 |
| Total Fat | 3.73 g |
| Saturated Fat | 0.75 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.17 mg |
| Carbohydrates | 17.45 g |
| Dietary Fiber | 1.75 g |
| Total Sugars | 7.81 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.92 g |
| Calcium | 17 mg |
| Potassium | 169 mg |
| Sodium | 36.93 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 24 mg |
| Phosphorus | 60 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 43 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 8 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 9 mg |
Recipes you may also like
- Sarah’s Green Bean Casserole
- Oven Baked Sweet Potato Fries
- Easiest Banana Ice Cream
- Tasty Fish and Veggie Packets
- Italian Style Vegetables
- Corn Toasties
- Hummus
- Vegetarian Spaghetti Sauce
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/banana-oatmeal-raisin-cookies. Federal works are public domain in the United States.