Easiest Banana Ice Cream
What should you do with over-ripe bananas? Don't toss them! Freeze them and then throw them in the blender to make this delicious and creamy frozen dessert.
- Yield
- 3 Servings
- Serving size
- 1/3 of recipe
- Rating
- 3.27 of 5 (134 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
Ingredients
- 2 1/2 bananas (2-3 bananas)
- 3 tablespoons 1% milk
- chocolate syrup (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- When bananas have become very ripe, peel and slice them into medium size round pieces.
- Place on a plastic wrap covered baking sheet and put in freezer overnight.
- Place frozen bananas in a food processor or blender with a small splash of milk (not over 1/4 cup total).
- Pulse food processor or blender until bananas begin to break up.
- They will be tiny balls of bananas at this point.
- Using a spoon or rubber spatula, scrape down the banana mixture.
- Continue running the food processor until the mixture is smooth and creamy.
- This may take a few minutes.
- The ice cream will look and tasted like soft serve ice cream when finished.
- Serve in an ice cream cone or in a small bowl with a small ribbon of chocolate syrup on top (optional).
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 108.41 |
| Total Fat | 0.44 g |
| Saturated Fat | 0.2 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.76 mg |
| Carbohydrates | 24.62 g |
| Dietary Fiber | 1.79 g |
| Total Sugars | 17.35 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.29 g |
| Calcium | 24 mg |
| Potassium | 367 mg |
| Sodium | 5.95 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 31 mg |
| Phosphorus | 39 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 10 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 13 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 16 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 13 mg |
Recipes you may also like
- Oven Baked Sweet Potato Fries
- Italian Style Vegetables
- Corn Toasties
- Feather Rolls
- Banana Oatmeal Raisin Cookies
- Sarah’s Green Bean Casserole
- Tomato Basil Soup
- Green Bean and Rice Casserole
Source
Recipe by: Alabama Cooperative Extension System
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/easiest-banana-ice-cream. Federal works are public domain in the United States.