Baked Tofu
Ginger, soy sauce, and garlic fill this tofu with flavor. This dish is protein-packed and friendly to a vegetable-based diet.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 2 slices, 1/4 of recipe (124g)
- Rating
- 3.50 of 5 (142 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 2 tablespoons soy sauce, reduced-sodium
- 1 clove garlic, minced (or 1/4 teaspoon garlic powder)
- 1 teaspoon fresh ginger, minced
- 1 teaspoon vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 package (14 ounces) firm or extra firm tofu, water packed
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. Line a rimmed baking sheet with foil.
- Drain water from tofu.
- Wrap tofu in paper towels.
- Let set for about 5 minutes.
- While tofu is draining, combine soy sauce, garlic, ginger, and vegetable oil in a small bowl.
- Slice tofu into 1/2 inch thick slices.
- Place tofu slices on foil lined baking sheet.
- Pour soy sauce mixture over tofu.
- Using a spatula or pancake turner, gently turn slices over to coat both sides with sauce.
- Bake tofu for 15 minutes.
- Turn slices over and bake for another 15 minutes.
- Tofu should be light golden brown and firm.
- Serve hot in place of meat or cut into slices or cubes and add to a stir-fry, fried rice, soup, or salad.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 98.89 |
| Total Fat | 6.42 g |
| Saturated Fat | 1.08 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 1.92 g |
| Dietary Fiber | 1.08 g |
| Total Sugars | 0.76 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 10.69 g |
| Calcium | 284 mg |
| Potassium | 162 mg |
| Sodium | 292.16 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 41 mg |
| Phosphorus | 125 mg |
| Selenium | 13 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 13 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 36 mg |
Recipes you may also like
- Mediterranean Roasted Eggplant with Tomato Sauce
- Corn and Green Chili Salad
- Tofu Salad
- Spiced Baked Squash
- Salad with Pineapple, Nuts, and Raisins
- Shake-A-Pudding
- Homemade Bagles
- Okra and Greens
Source
Recipe by: Montana State University Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/baked-tofu. Federal works are public domain in the United States.