Spiced Baked Squash
This side dish is perfect for a fall or winter meal. Squash cooked with cinnamon, nutmeg, and ginger creates a simple dish to accompany your favorite entrée.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of prepared squash, 1/4 of recipe
- Rating
- 4.13 of 5 (24 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- vegetable cooking spray
- 1 acorn squash
- 1 dash salt
- 2 tablespoons margarine
- 3 tablespoons brown sugar
- 1 teaspoon cinnamon
- 1/4 teaspoon nutmeg
- 1/4 teaspoon ginger
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat the oven to 400 degrees F. Coat the baking sheet with vegetable cooking spray.
- Wash the squash.
- Cut it in half lengthwise.
- Remove the seeds.
- Cut the squash into 1/2 inch slices.
- Place the squash on the baking sheet.
- Sprinkle with salt.
- Melt the margarine on low heat in a small saucepan.
- Add the brown sugar, cinnamon, nutmeg, and ginger to the saucepan.
- Spread the margarine mix on the squash.
- Bake for 20 to 25 minutes, or until tender.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 99.38 |
| Total Fat | 4.57 g |
| Saturated Fat | 0.95 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.07 mg |
| Carbohydrates | 15.4 g |
| Dietary Fiber | 2.95 g |
| Total Sugars | 9.59 g |
| Added Sugars included | 7 g |
| Protein | 0.87 g |
| Calcium | 34 mg |
| Potassium | 235 mg |
| Sodium | 89.02 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 13 mg |
| Phosphorus | 20 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 296 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 9 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 11 mcg |
| Folate | 19 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 11 mg |
Recipes you may also like
- Strawberry S'Mores
- Salad with Pineapple, Nuts, and Raisins
- Pineapple Orange Frozen Yogurt
- Homemade Bagles
- Okra and Greens
- Tomato Basil Bruschetta
- Cucumber, Yogurt and Herb Dip
- Cooked Beans
Source
Recipe by: Spicy Baked Squash , Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/spiced-baked-squash. Federal works are public domain in the United States.