Okra and Greens
Spicy and flavorful, this is an amazing side dish that doubles easily. Double up and enjoy it with a crowd during the summer months when okra is in season.
- Yield
- 5 servings
- Serving size
- 1/5 of recipe
- Rating
- 3.15 of 5 (81 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1 small onion, finely chopped
- 2 tablespoons corn oil (or cooking oil of choice)
- 6 cups greens, shredded (1 pound)
- 16 okra pods
- 4 chili peppers, finely chopped and crushed
- 1/4 cup water
- 1 lemon, juiced
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large heavy pan sauté onions in oil until golden brown.
- Add remaining ingredients, except for lemon juice.
- Simmer over low heat, covered, until greens are tender.
- Squeeze on lemon juice before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 97.78 |
| Total Fat | 6.1 g |
| Saturated Fat | 0.82 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 10.07 g |
| Dietary Fiber | 4.15 g |
| Total Sugars | 2.86 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.88 g |
| Calcium | 165 mg |
| Potassium | 314 mg |
| Sodium | 14.47 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 42 mg |
| Phosphorus | 50 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 148 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 42 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 250 mcg |
| Folate | 81 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 21 mg |
Notes
You can substitute about 2 cups of cut/frozen okra in place of whole okra.
Recipes you may also like
- Homemade Bagles
- Shake-A-Pudding
- Salad with Pineapple, Nuts, and Raisins
- Cucumber, Yogurt and Herb Dip
- Manhattan Clam Chowder
- Corn and Green Chili Salad
- Spiced Baked Squash
- Rainbow Veggie Salad
Source
Recipe by: Ohio Commission on Minority Health
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/okra-and-greens. Federal works are public domain in the United States.