Shake-A-Pudding
A quick and easy dessert that kids will love making. Experiment with different flavors of pudding and fruit combinations.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 3.06 of 5 (142 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
Ingredients
- 2 cups fat-free milk (or 1% low-fat)
- 1 carton (3.4 ounces) instant vanilla pudding mix
- 2 bananas, peeled and sliced (or other sliced fruit)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place 2 cups of milk in a quart jar with tight-fitting lid.
- Add one small package of instant vanilla pudding mix to the jar; screw lid on jar.
- Shake until mixture is smooth.
- Place pieces of fruit in a serving bowl or paper cups.
- Pour pudding over fruit and chill.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 97.95 |
| Total Fat | 0.21 g |
| Saturated Fat | 0.12 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.83 mg |
| Carbohydrates | 21.65 g |
| Dietary Fiber | 0.54 g |
| Total Sugars | 19.55 g |
| Added Sugars included | 12 g |
| Protein | 2.33 g |
| Calcium | 84 mg |
| Potassium | 206 mg |
| Sodium | 198.26 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 16 mg |
| Phosphorus | 159 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 39 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 6 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 14 mg |
Recipes you may also like
- Salad with Pineapple, Nuts, and Raisins
- Homemade Bagles
- Okra and Greens
- Cucumber, Yogurt and Herb Dip
- Corn and Green Chili Salad
- Manhattan Clam Chowder
- Homestyle Biscuits
- Rainbow Veggie Salad
Source
Recipe by: UMass Extension Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/shake-pudding. Federal works are public domain in the United States.