Homestyle Biscuits
Light and flaky biscuits make excellent additions to holiday meals and family gatherings.
- Yield
- 15 servings
- Serving size
- 1 biscuit (33g)
- Rating
- 3.93 of 5 (40 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 2 cups flour (all purpose)
- 2 teaspoons baking powder
- 1/4 teaspoon baking soda
- 1/4 teaspoon salt
- 2 tablespoons sugar
- 2/3 cup buttermilk (low-fat)
- 3 1/3 tablespoons vegetable oil
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 450 °F. In medium bowl, combine flour, baking powder, baking soda, salt, and sugar.
- In small bowl, stir together buttermilk and oil.
- Pour over flour mixture and stir until well mixed.
- On lightly floured surface, knead dough gently for 10 to 12 strokes.
- Roll or pat dough to ¾-inch thickness.
- Cut with a 2-inch round biscuit or cookie cutter, dipping cookie cutter in flour between cuts.
- Transfer biscuits to an ungreased baking sheet.
- Bake for 12 minutes or until golden brown.
- Serve warm.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 100.02 |
| Total Fat | 3.39 g |
| Saturated Fat | 0.52 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.44 mg |
| Carbohydrates | 15.07 g |
| Dietary Fiber | 0.45 g |
| Total Sugars | 2.29 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 2.08 g |
| Calcium | 51 mg |
| Potassium | 35 mg |
| Sodium | 141.88 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 5 mg |
| Phosphorus | 41 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 2 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 49 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 4 mg |
Recipes you may also like
- Strawberry S'Mores
- Fiesta Hummus
- Pineapple Orange Frozen Yogurt
- Corn and Green Chili Salad
- Tomato Basil Bruschetta
- Spinach Potato Pancakes
- Cooked Beans
- Oven-Roasted Vegetables
Source
Recipe by: Heart Healthy Home Cooking: African American Style — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/homestyle-biscuits. Federal works are public domain in the United States.