Strawberry S'Mores
No campfire required for these fruity graham cracker snacks!
- Yield
- 1 Serving
- Serving size
- 1 strawberry s'more
- Rating
- 3.75 of 5 (55 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 2 strawberries
- 1/8 cup (2 tablespoons) low-fat vanilla yogurt
- 1 graham cracker, broken in half
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Rinse the strawberries in water.
- Slice the strawberries.
- Add the yogurt and strawberries to 1/2 of graham cracker.
- Top with the other 1/2 of graham cracker.
- Enjoy immediately.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 100.35 |
| Total Fat | 2.15 g |
| Saturated Fat | 0.55 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.91 mg |
| Carbohydrates | 17.53 g |
| Dietary Fiber | 1.16 g |
| Total Sugars | 8.77 g |
| Added Sugars included | 5 g |
| Protein | 2.86 g |
| Calcium | 73 mg |
| Potassium | 130 mg |
| Sodium | 102.66 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 15 mg |
| Phosphorus | 80 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 5 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 20 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 28 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 8 mg |
Recipes you may also like
- Fiesta Hummus
- Homestyle Biscuits
- Pineapple Orange Frozen Yogurt
- Tomato Basil Bruschetta
- Spiced Baked Squash
- Spinach Potato Pancakes
- Cooked Beans
- Oven-Roasted Vegetables
Source
Recipe by: University of Maryland Cooperative Extension — Food Supplement Nutrition Education Program — The University of Connecticut, SNAP4CT (photo)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/strawberry-smores. Federal works are public domain in the United States.