Pineapple Orange Frozen Yogurt
A fruity and tropical treat to keep you cool during the dog days of summer.
- Yield
- 3 servings
- Serving size
- 1/3 of recipe
- Rating
- 3.65 of 5 (51 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/2 cups
Ingredients
- 1 cup fat-free vanilla yogurt
- 1 cup pineapple chunks, fresh or canned
- 1/2 cup orange juice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place yogurt and pineapple in large plastic bag and flatten.
- Freeze overnight.
- Combine yogurt, pineapple, and juice in food processor or blender and blend until smooth.
- Serve immediately or place back in the freezer to harden until ready to serve, up to 1 hour, stirring occasionally.
- Stir before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 100.83 |
| Total Fat | 0.36 g |
| Saturated Fat | 0.1 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.63 mg |
| Carbohydrates | 19.83 g |
| Dietary Fiber | 0.89 g |
| Total Sugars | 17.25 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 5.17 g |
| Calcium | 168 mg |
| Potassium | 337 mg |
| Sodium | 61.8 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 25 mg |
| Phosphorus | 136 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 4 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 40 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 32 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 18 mg |
Recipes you may also like
- Tomato Basil Bruschetta
- Fiesta Hummus
- Strawberry S'Mores
- Spinach Potato Pancakes
- Cooked Beans
- Oven-Roasted Vegetables
- Homestyle Biscuits
- Baked Chicken
Source
Recipe by: Food and Health Communications, Inc.
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pineapple-orange-frozen-yogurt. Federal works are public domain in the United States.