Bean and Rice Burritos
These baked burritos are a great way to use leftover cooked rice. Try them with brown rice for a whole grain boost.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1 burrito, 1/8 of recipe
- Rating
- 3.89 of 5 (140 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 cups cooked rice
- 1 small onion, chopped
- 2 cups cooked kidney beans (1 (15 ounce) can, low-sodium, drained)
- 8 medium flour tortillas
- 1/2 cup salsa
- 1/2 cup cheese, shredded
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat the oven to 300 °F. Peel the onion, and chop it into small pieces.
- Drain the liquid from the cooked (or canned) kidney beans.
- Mix the rice, chopped onion, and beans in a bowl.
- Put each tortilla on a flat surface.
- Put 1/2 cup of the rice and bean mix in the middle of each tortilla.
- Fold the sides of the tortilla to hold the rice and beans.
- Put each filled tortilla (burrito) in the baking pan.
- Bake for 15 minutes.
- While the burritos are baking, grate 1/2 cup cheese.
- Pour the salsa over the baked burritos.
- Add cheese.
- Serve the burritos warm.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 279.28 |
| Total Fat | 6.37 g |
| Saturated Fat | 2.8 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 7.06 mg |
| Carbohydrates | 45.14 g |
| Dietary Fiber | 5.61 g |
| Total Sugars | 4.29 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 10 g |
| Calcium | 143 mg |
| Potassium | 297 mg |
| Sodium | 519.35 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 39 mg |
| Phosphorus | 219 mg |
| Selenium | 16 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 26 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 7 mcg |
| Folate | 129 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 27 mg |
Recipes you may also like
- Turkey Stuffed Cabbage
- Chicken Rice Salad
- Chicken Spanish Rice
- Pot Roasted Beef
- Black Bean Burgers
- Snappy Rice Dish
- Vegetarian Chili
- Jollof Rice
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/bean-and-rice-burritos. Federal works are public domain in the United States.