Beef and Bean Chile Verde
This recipe blends flavors and packs a nutritional punch as a source of iron, vitamin C, and fiber. Bell pepper, onion, and tomatoes bring color to the dish.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.29 of 5 (157 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 2/3 pound 90% lean ground beef
- 1 large bell pepper (chopped)
- 1 can no salt added diced tomatoes (14.5 ounces)
- 1 large onion (chopped)
- 6 garlic cloves (chopped)
- 1 tablespoon chili powder
- 2 teaspoons ground cumin
- 2 cups fresh tomatillos (chopped or 16 ounce jar of enchilada sauce)
- 1/2 cup white vinegar
- 1 can low-sodium pinto or kidney beans (15 ounce can - rinsed and drained)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place meat, bell pepper, tomatoes, and onion in large sauce pan.
- Cook over medium heat for 8-10 minutes, stirring frequently until the meat is browned; drain fat.
- Add garlic, chili powder and cumin; cook until fragrant (15 seconds).
- Stir in tomatillos and vingear bring to a boil.
- Reduce heat and simmer; cover and cook 10-15 minutes, stirring occasionally.
- Add beans and cook until heated.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 187.16 |
| Total Fat | 5.22 g |
| Saturated Fat | 1.7 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 29.36 mg |
| Carbohydrates | 21.74 g |
| Dietary Fiber | 6.79 g |
| Total Sugars | 6.11 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 14.12 g |
| Calcium | 92 mg |
| Potassium | 714 mg |
| Sodium | 183.02 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 59 mg |
| Phosphorus | 197 mg |
| Selenium | 11 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 44 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 1 mcg |
| Vitamin C | 31 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 12 mcg |
| Folate | 37 mcg |
| Thiamin | 0.5 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 56 mg |
Recipes you may also like
- Fruit and Peanut Butter Dip
- Elaine’s Green-Mash Potatoes
- Fruit Salad with Yogurt
- Curried Chickpea Salad
- Pan Roasted Tilapia with Tomatillo Salsa
- Apple Coffee Cake
- Pumpkin and Bean Soup
- Spanish Rice
Source
Recipe by: Simple Healthy Recipes — Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/beef-and-bean-chile-verde. Federal works are public domain in the United States.