Apple Coffee Cake
This coffee cake provides a nice mix of apples, raisins, and pecans.
- Yield
- 20 servings
- Serving size
- 1 piece (3 1/2" x 2 1/2") (70g)
- Rating
- 3.66 of 5 (157 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 5 cups tart apples, cored, peeled, and chopped
- 1 cup sugar
- 1 cup raisins
- 1/2 cup pecans, chopped
- 1/4 cup vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 2 teaspoons vanilla
- 1 egg, beaten
- 2 1/2 cups all-purpose flour, sifted
- 1 1/2 teaspoons baking soda
- 2 teaspoons ground cinnamon
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 degrees F. Lightly oil a 13x9x2 inch pan.
- In a large mixing bowl, combine apples with sugar, raisins, and pecans; mix well.
- Let stand 30 minutes.
- Stir in oil, vanilla, and egg.
- Sift together flour, baking soda, and cinnamon; stir into apple mixture about 1/3 at a time, just enough to moisten dry ingredients.
- Turn batter into pan.
- Bake 35-40 minutes.
- Cool cake slightly before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 188.01 |
| Total Fat | 5.12 g |
| Saturated Fat | 0.67 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 10.28 mg |
| Carbohydrates | 33.47 g |
| Dietary Fiber | 1.81 g |
| Total Sugars | 19.18 g |
| Added Sugars included | 10 g |
| Protein | 2.47 g |
| Calcium | 15 mg |
| Potassium | 124 mg |
| Sodium | 100.17 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 11 mg |
| Phosphorus | 39 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 6 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 48 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 13 mg |
Recipes you may also like
- Pumpkin and Bean Soup
- Curried Chickpea Salad
- Refried Beans
- Bananas with Caramel Sauce
- Three Bean Salad
- Beef and Bean Chile Verde
- Fruit Pizza To Go
- Fruit and Peanut Butter Dip
Source
Recipe by: A Healthier You: Based on the Dietary Guidelines for Americans — US Department of Health and Human Services — Office of Disease Prevention and Health Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apple-coffee-cake. Federal works are public domain in the United States.