Elaine’s Green-Mash Potatoes
Since my family has an Irish ancestry, we first made this Green-Mash Potatoes Recipe for St. Patrick's Day. However, everyone loved it so much that it's now part of our Thanksgiving Feast. Green peas add a mild, sweet flavor while garlic adds some zip. And, kids think the chartreuse-green color is fun!
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1 portion of Elaine's Green-Mash Potatoes
- Rating
- 3.91 of 5 (240 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 7 potatoes (medium size, about 1 cup each)
- 1 cup skim milk (divided)
- 2 garlic cloves (peeled)
- 1 cup frozen peas
- 2 tablespoons soft (tub) margarine
- 1/8 teaspoon white pepper (optional)
- 1/4 teaspoon Kosher salt
Directions
- Simmer peeled, diced potatoes for about 10 minutes until soft when pierced with a fork.
- Cook 1 cup peas in microwave for about 3 minutes; drain and reserve.
- Heat milk until hot.
- Add garlic cloves to milk and let stand for 5 minutes.
- Puree peas, 1/4 cup milk, and garlic cloves using a blender.
- Drain potatoes and begin to mash.
- Slowly add 3/4 cup milk while mashing.
- Blend in the puréed peas and garlic, margarine, and white pepper (optional) to the mashed potatoes.
- Place mashed potatoes in a serving dish and keep warm.
- Just before serving, lightly sprinkle Kosher salt on top of potatoes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 186.9 |
| Total Fat | 2.37 g |
| Saturated Fat | 0.5 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.95 mg |
| Carbohydrates | 36.46 g |
| Dietary Fiber | 4.27 g |
| Total Sugars | 4.22 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 5.91 g |
| Calcium | 70 mg |
| Potassium | 885 mg |
| Sodium | 140.07 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 51 mg |
| Phosphorus | 156 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 71 mcg |
| Vitamin B6 | 0.7 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 17 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 11 mcg |
| Folate | 55 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 34 mg |
Recipes you may also like
- Fruit Salad with Yogurt
- Fruit and Peanut Butter Dip
- Pan Roasted Tilapia with Tomatillo Salsa
- Beef and Bean Chile Verde
- Curried Chickpea Salad
- Spanish Rice
- Bell Pepper and Apple Coleslaw
- Corn, Blueberry, and Wild Rice Salad
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion — Recipe submitted by Elaine, MyPlate Nutritionist
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/elaines-green-mash-potatoes. Federal works are public domain in the United States.