Bell Pepper and Apple Coleslaw
Apples and bell peppers liven up this coleslaw made with an easy vinegar mustard dressing. Add more color with red, orange or yellow bell peppers. Use your favorite sweet and crisp apple, such as Gala or Fuji.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.72 of 5 (135 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 2 3/4 cups
Ingredients
- For the Dressing:
- 1 tablespoon vegetable oil
- 1/4 cup apple juice
- 2 tablespoons cider vinegar
- 2 teaspoons Dijon mustard
- 1/4 teaspoon salt
- 1 dash black pepper
- For the Salad:
- 1 small head green or Napa cabbage
- 1 orange or red bell pepper
- 1 Gala or Fuji apple
- 1/4 cup sliced almonds
Directions
- Whisk together dressing ingredients.
- Shred or thinly slice cabbage.
- Cut apple and pepper into small chunks.
- Place cabbage, apples, pepper and almonds in large bowl.
- Drizzle with dressing and toss.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 186.08 |
| Total Fat | 8.37 g |
| Saturated Fat | 0.92 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 25.72 g |
| Dietary Fiber | 8.43 g |
| Total Sugars | 15.98 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 5.21 g |
| Calcium | 123 mg |
| Potassium | 576 mg |
| Sodium | 217.69 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 59 mg |
| Phosphorus | 116 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 18 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 115 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 178 mcg |
| Folate | 104 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 33 mg |
Recipes you may also like
- Spanish Rice
- Corn, Blueberry, and Wild Rice Salad
- Citrus Chicken
- Pan Roasted Tilapia with Tomatillo Salsa
- Citrus Tuna Melt
- Fruit Salad with Yogurt
- Microwave Denver Scramble Slider
- Elaine’s Green-Mash Potatoes
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/bell-pepper-and-apple-coleslaw. Federal works are public domain in the United States.