Citrus Tuna Melt
This warm toasted sandwich is easy to make. Our recipe uses one slice of bread per serving. An open-faced sandwich has less sodium and fewer calories.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 open sandwich
- Rating
- 4.00 of 5 (4 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 can (about 12 ounces) tuna, drained
- 2 tablespoons lime (or lemon) juice
- 1/2 cup onion, diced
- 1/4 cup tomatoes, diced (or 2 tablespoons, about 2 ounces, low-sodium diced tomatoes, drained)
- 1/2 cup apple, diced
- 1/4 cup celery, diced
- 1/4 teaspoon black pepper
- 6 slices whole grain bread (or homemade bread)
- 1/4 cup fresh parsley or cilantro, chopped (optional)
- 1 tablespoon cayenne or jalapeño chilies, diced (optional)
- 3 slices pasteurized process American cheese, cut into halves
- 6 slices tomatoes
- 6 leaves lettuce
Directions
- Preheat oven to 350 °F. In a medium-sized bowl, combine tuna, lime juice, onion, tomatoes, apple, celery, and pepper.
- Mix well.
- Toast the bread.
- Place 6 slices of toasted bread on a cookie sheet.
- Put an even amount of tuna mixture on top of each slice.
- If using parsley and chilies, add these too.
- Put 1/2 slice cheese on top of the tuna and bake for about 3 minutes.
- Add an extra slice of tomato and lettuce on top if you like.
- Serve hot.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 185.42 |
| Total Fat | 4.78 g |
| Saturated Fat | 2.08 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 24.86 mg |
| Carbohydrates | 21.06 g |
| Dietary Fiber | 3.23 g |
| Total Sugars | 5.04 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 14.91 g |
| Calcium | 176 mg |
| Potassium | 328 mg |
| Sodium | 422.62 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 48 mg |
| Phosphorus | 211 mg |
| Selenium | 40 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 96 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 1.3 mcg |
| Vitamin C | 9 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 24 mcg |
| Folate | 31 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 30 mg |
Recipes you may also like
- Microwave Denver Scramble Slider
- Oatmeal Raisin Muffins
- Kale with Nuts and Raisins
- Citrus Chicken
- Corn, Blueberry, and Wild Rice Salad
- Bell Pepper and Apple Coleslaw
- Chicken Ratatouille
- Spanish Rice
Source
Recipe by: A Harvest of Recipes with USDA Foods — USDA Food Distribution Program on Indian Reservations
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/citrus-tuna-melt. Federal works are public domain in the United States.