Microwave Denver Scramble Slider
This quick egg scramble sandwich is made fast in the microwave for a great on-the-go breakfast, lunch, or snack.
- Yield
- 1 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.66 of 5 (148 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 2 tablespoons red or green bell peppers, chopped
- 1 tablespoon onion, chopped
- 1 egg
- 1 thin slice deli ham, chopped
- 1 tablespoon water
- 1 slider-sized bun or whole wheat English muffin, split and toasted
Directions
- Place peppers and onions in 8 ounce ramekin or custard cup, or in a small bowl.
- Microwave on high 30 seconds; stir.
- Add egg, ham, and water, beat until egg is blended.
- Microwave on high 30 seconds; stir.
- Microwave until egg is almost set, 30 to 45 seconds longer.
- Season with salt and pepper, if desired.
- Serve in bun.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 185.27 |
| Total Fat | 7.83 g |
| Saturated Fat | 2.34 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 216.98 mg |
| Carbohydrates | 15.58 g |
| Dietary Fiber | 1.45 g |
| Total Sugars | 1.55 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 13.56 g |
| Calcium | 79 mg |
| Potassium | 262 mg |
| Sodium | 503.79 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 24 mg |
| Phosphorus | 200 mg |
| Selenium | 34 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 94 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 14 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 66 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 192 mg |
Recipes you may also like
- Oatmeal Raisin Muffins
- Citrus Tuna Melt
- Kale with Nuts and Raisins
- Chicken Ratatouille
- Citrus Chicken
- Corn, Blueberry, and Wild Rice Salad
- Bell Pepper and Apple Coleslaw
- Spanish Rice
Source
Recipe by: Meeting Your MyPlate Goals on a Budget — MyPlate National Strategic Partners Toolkit
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/microwave-denver-scramble-slider. Federal works are public domain in the United States.