Beef Pot Roast
This pot roast recipe is seasoned with orange juice, allspice, and pepper for a savory meal.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 3.34 of 5 (117 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 3 ounces
Ingredients
- 1 low-sodium beef bouillon cube
- 2 cups hot water
- 1/16 cup orange juice (1 tablespoon)
- 1/4 teaspoon allspice
- 1/8 teaspoon black pepper
- 1/2 cup onion, chopped
- 2 tablespoons water
- 2 1/2 pounds boneless lean beef chuck roast
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a small bowl, put the bouillon cube in 2 cups hot water.
- Stir it until the bouillon cube dissolves.
- This will make 2 cups of beef broth.
- In a medium bowl, stir together the broth, orange juice, allspice, and pepper.
- Peel and chop the onion, to make 1/2 cup chopped onion.
- Put 2 tablespoons water in the skillet.
- Heat on medium.
- Put the onion in the skillet.
- Simmer it until tender.
- Add the roast to the skillet.
- Brown it on all sides.
- Pour the broth mix over the meat in the skillet.
- Cover and simmer for 2 hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 236.63 |
| Total Fat | 14.17 g |
| Saturated Fat | 5.58 g |
| Monounsaturated Fat | 7 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 92.42 mg |
| Carbohydrates | 1.49 g |
| Dietary Fiber | 0.2 g |
| Total Sugars | 0.64 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 26.18 g |
| Calcium | 18 mg |
| Potassium | 278 mg |
| Sodium | 65.33 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 21 mg |
| Phosphorus | 176 mg |
| Selenium | 30 mg |
| Zinc | 9 mg |
| Vitamin A | 5 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 2.9 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 9 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 83 mg |
Recipes you may also like
- Bronco Beans
- Turkey Burgers
- Brown Rice Pilaf with Sage, Walnuts, and Dried Fruit
- Chicken Mole
- Party Mix
- Black Bean and Rice Salad
- Beef & Noodles
- Pumpkin Soup
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/beef-pot-roast. Federal works are public domain in the United States.