Party Mix
Serve this mix of cereal, raisins, peanuts, and coconut at your next get-together.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe (49g)
- Rating
- 4.01 of 5 (131 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1 ounce
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 1 cup cereal with fruit (flakes with raisins type)
- 1 cup bran cereal (chex type)
- 1 cup cereal ("O" type)
- 1/4 cup raisins
- 1/4 cup peanuts
- 1/4 cup shredded coconut
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix cereals together in a large bowl.
- Add raisins, peanuts, and coconut; mix well.
- Eat it dry or with milk.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 237.77 |
| Total Fat | 7.46 g |
| Saturated Fat | 2.49 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 38.28 g |
| Dietary Fiber | 6.46 g |
| Total Sugars | 13.51 g |
| Added Sugars included | 5 g |
| Protein | 6.79 g |
| Calcium | 94 mg |
| Potassium | 236 mg |
| Sodium | 209.56 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 8 mg |
| Magnesium | 40 mg |
| Phosphorus | 114 mg |
| Selenium | 8 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 2 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 96 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 12 mg |
Recipes you may also like
- Chicken Mole
- Pumpkin Soup
- Turkey Burgers
- Chicken and Dumplings
- Simple Fish Tacos
- Bronco Beans
- Beef Pot Roast
- Pasta Frittata with Peas
Source
Recipe by: "Fiesta Mix" Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fiesta-mix. Federal works are public domain in the United States.