Beef & Noodles
This protein-filled dinner makes it easy to put food on the table even when you're short on ingredients. Serve it with cooked vegetables from the freezer for a complete meal. Use the Eating Smart Seasoning Mix in this recipe.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 cup
- Rating
- 4.10 of 5 (70 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
Ingredients
- 3/4 pound 85% lean ground beef
- 1 1/2 cups water (can take up to 2 cups water)
- 2 cups egg noodles, uncooked (or any shaped pasta)
- 1/2 Eating Smart Seasoning Mix
- salt (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Brown ground beef in a large skillet, drain the fat.
- Add water, egg noodles or pasta, and seasoning mix.
- Stir.
- Bring to a boil, reduce heat to low and simmer covered for 15-20 minutes or until noodles are tender.
- Taste, then add a small amount of salt, if needed.
- Refrigerate leftovers.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 235.19 |
| Total Fat | 9.1 g |
| Saturated Fat | 3.29 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 63.75 mg |
| Carbohydrates | 18.33 g |
| Dietary Fiber | 0.92 g |
| Total Sugars | 4.55 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 19.07 g |
| Calcium | 114 mg |
| Potassium | 386 mg |
| Sodium | 89.08 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 35 mg |
| Phosphorus | 233 mg |
| Selenium | 26 mg |
| Zinc | 4 mg |
| Vitamin A | 49 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 1.9 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 81 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 72 mg |
Recipes you may also like
- Beef and Cabbage
- Brown Rice Pilaf with Sage, Walnuts, and Dried Fruit
- Cherry Puff Pancake
- Baked Chicken Nuggets
- Turkey Burgers
- Broccoli Baked Potatoes
- Italian Broccoli and Pasta
- Potato Soup
Source
Recipe by: Eating Smart, Being Active — Colorado State University and University of California at Davis
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/beef-noodles. Federal works are public domain in the United States.