Braised Chicken Thighs with Spinach
Chicken thighs are cooked until golden brown then simmered in a rich onion, garlic, thyme, and rosemary sauce with tender spinach.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.71 of 5 (136 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 3 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 4 boneless, skinless chicken thighs
- 1 teaspoon vegetable oil
- 1/2 teaspoon salt
- 1/2 teaspoon black pepper
- 1 small yellow onion, chopped
- 3 cloves garlic, minced
- 1 teaspoon dried thyme
- 1/2 teaspoon dried rosemary
- 1 cup water
- 1 package 10-ounce frozen spinach (or 1 bunch fresh spinach)
Directions
- Heat skillet over medium-high heat.
- Add 1 teaspoon oil.
- Add chicken, top side down.
- Cook on each side until deeply browned.
- Remove the chicken to a plate and set aside.
- Reheat skillet over medium heat.
- Add the onion, garlic, thyme, and rosemary.
- Cook about 5 minutes until the onion is soft and golden.
- Return the chicken to the pan.
- Add the water and cover.
- Continue cooking for about 30 minutes.
- Add frozen spinach and cook for about 10 minutes.
- Or, add the fresh spinach and cook about 2 minutes, until it wilts.
- Serve right away.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 233.67 |
| Total Fat | 10.02 g |
| Saturated Fat | 2.63 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 132.57 mg |
| Carbohydrates | 8.02 g |
| Dietary Fiber | 3.59 g |
| Total Sugars | 1.96 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 28.17 g |
| Calcium | 142 mg |
| Potassium | 553 mg |
| Sodium | 473.77 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 89 mg |
| Phosphorus | 281 mg |
| Selenium | 31 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 436 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 395 mcg |
| Folate | 99 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 7 mg |
| Choline | 92 mg |
Recipes you may also like
- Hoppin' John (Sausage, Black-Eyed Peas, and Rice)
- Chicken Pasta Salad
- Baked Chicken Nuggets
- Fried Rice with Chicken and Vegetables
- Broccoli Rice Casserole
- Tortellini Soup
- Turkey Meatloaf
- Potato Spinach Casserole
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/braised-chicken-thighs-spinach. Federal works are public domain in the United States.