Tortellini Soup
Peas, lentils, and beans combined with spices and veggies provide this pasta soup with flavor and fiber. Enjoy this hearty soup on a chilly night.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 1/2 cups soup, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.22 of 5 (55 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1 cup dry Great Northern beans
- 1/4 cup dry brown lentils
- 1/4 cup dry green split peas
- 2 tablespoons dry parsley flakes
- 3 teaspoons chicken broth granules
- 1 can low-sodium tomatoes
- 2 tablespoons Parmesan cheese, grated
- 1 teaspoon onion powder
- 1/16 teaspoon minced garlic, instant (pinch)
- 1/2 teaspoon dry thyme
- 3/4 cup tortellini, uncooked
- 1 cup carrot, coarsely chopped
- 1 cup celery, coarsely chopped
- 2 tablespoons basil (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Rinse beans.
- Put into a 4 or 5 quart heavy pot with 8 cups of water.
- Bring to a boil, reduce heat to medium, cover, and simmer until the beans are tender (1 1/4 to 1 1/2 hours).
- Add 4 cups water and remaining ingredients to beans.
- Return to boil.
- Reduce heat to low, cover and simmer 1/2 hour, until tortellini and vegetables are tender.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 234.3 |
| Total Fat | 2.39 g |
| Saturated Fat | 0.96 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 7.56 mg |
| Carbohydrates | 40.45 g |
| Dietary Fiber | 10.98 g |
| Total Sugars | 4.57 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 14.8 g |
| Calcium | 160 mg |
| Potassium | 856 mg |
| Sodium | 335.8 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 82 mg |
| Phosphorus | 212 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 181 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 11 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 24 mcg |
| Folate | 140 mcg |
| Thiamin | 0.6 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 51 mg |
Recipes you may also like
- Broccoli Rice Casserole
- Baked Chicken Nuggets
- Chicken Pasta Salad
- Potato Spinach Casserole
- Cherry Puff Pancake
- Hoppin' John (Sausage, Black-Eyed Peas, and Rice)
- Beef and Cabbage
- Braised Chicken Thighs with Spinach
Source
Recipe by: Food and Health Communications, Inc.
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tortellini-soup. Federal works are public domain in the United States.