Fried Rice with Chicken and Vegetables
Low-sodium soy sauce and garlic powder create a delicious flavor for this brown rice, vegetable, and chicken dish.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 cup, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.50 of 5 (58 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 2 tablespoons vegetable oil (Or cooking oil of your choice)
- 3 cups cooked brown rice
- 1 carrot (cut into 1/4-inch slices)
- 1/2 bell pepper (chopped)
- 1/2 cup chopped onion
- 1/2 cup chopped broccoli
- 2 tablespoons low-sodium soy sauce
- 1/2 teaspoon black pepper
- 1 teaspoon garlic powder
- 2 medium eggs (beaten)
- 3/4 cup cooked bite-size pieces of chicken
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat oil in a large skillet over medium heat.
- Add rice and stir for 5 minutes.
- Stir in carrot, bell pepper, onion, broccoli, soy sauce, black pepper, and garlic powder.
- Cook until vegetables are tender.
- Remove mixture from pan.
- Pour eggs into pan and scramble.
- Put vegetable mix and rice back in the pan and mix with scrambled eggs.
- Add chicken and cook until hot.
- Refrigerate leftovers.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 233.1 |
| Total Fat | 7.97 g |
| Saturated Fat | 1.58 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 85.17 mg |
| Carbohydrates | 29.15 g |
| Dietary Fiber | 2.5 g |
| Total Sugars | 1.74 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 10.99 g |
| Calcium | 25 mg |
| Potassium | 285 mg |
| Sodium | 236.25 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 54 mg |
| Phosphorus | 195 mg |
| Selenium | 16 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 110 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 16 mcg |
| Folate | 34 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 84 mg |
Recipes you may also like
- Turkey Meatloaf
- Confetti Grain Salad
- Braised Chicken Thighs with Spinach
- Hoppin' John (Sausage, Black-Eyed Peas, and Rice)
- Cucumber Blueberry Salad
- Chicken Pasta Salad
- Wheat Berry Chili
- Baked Chicken Nuggets
Source
Recipe by: Adapted from Fried Rice , Colorado State University and University of California at Davis. Eating Smart Being Active Recipes.
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fried-rice-chicken-vegetables. Federal works are public domain in the United States.