Greek Pork Chops
These pork chops are marinated in oregano and garlic and then pan-fried in a hot skillet until crispy. These tasty chops make an easy meal with quick clean up.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 cutlet
- Rating
- 3.46 of 5 (208 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 3 ounces
Ingredients
- 1 pound pork cutlets (or 4 thin-cut, boneless pork chops)
- 1 tablespoon vegetable oil
- 1 tablespoon red wine vinegar
- 1 tablespoon dried oregano
- 2 cloves garlic, peeled and minced
- 1/2 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon black pepper
Directions
- Put the pork, oil, vinegar, oregano, and garlic in the glass or ceramic bowl, or in a sealed plastic bag and mix well.
- Cover bowl and refrigerate at least 4 hours or overnight.
- Sprinkle the pork with the salt and pepper.
- Place a large skillet on the stove over high heat.
- When hot, add the pork to the dry skillet, waiting about 30 seconds between each addition.
- Cook about 7 minutes on each side until crispy.
- Serve right away.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 192.48 |
| Total Fat | 8.92 g |
| Saturated Fat | 2.33 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 63.99 mg |
| Carbohydrates | 1.48 g |
| Dietary Fiber | 0.65 g |
| Total Sugars | 0.09 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 25.47 g |
| Calcium | 31 mg |
| Potassium | 422 mg |
| Sodium | 408.72 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 29 mg |
| Phosphorus | 238 mg |
| Selenium | 44 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 1 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 12 mcg |
| Folate | 3 mcg |
| Thiamin | 0.6 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 8 mg |
| Choline | 71 mg |
Notes
Lemon, lime, or orange juice can be used instead of red wine vinegar.
Recipes you may also like
- Applesauce Loaf Cake
- Chickpeas and Spinach Sauté
- Breakfast Parfait
- Brussel Sprouts, Cranberry, and Bulgur Salad
- Herb Broiled Beef
- Rhubarb Blueberry Crisp
- Lentil Tacos
- Baked Trout
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/greek-pork-chops. Federal works are public domain in the United States.