Applesauce Loaf Cake
Cinnamon, nutmeg, and toasted walnuts make this loaf cake taste as great as it smells.
- Yield
- 16 servings
- Serving size
- 1" slice, 1/16 of recipe (72g)
- Rating
- 3.55 of 5 (160 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 1/2 cup walnuts, chopped
- 1 1/2 cups applesauce, unsweetened
- 1 egg
- 1 cup sugar
- 2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 teaspoon vanilla extract
- 2 cups all-purpose flour
- 2 teaspoons baking soda
- 1/2 teaspoon ground cinnamon
- 1/2 teaspoon ground nutmeg
- 1 cup raisins
Directions
- Wash hands well with soap and warm water.
- Pre-heat the oven to 350 degrees F. Grease two 8x4x2 inch loaf pans.
- Toast walnuts in an ungreased skillet pan.
- Stir while heating on medium-low heat for 5-7 minutes.
- They are done when they are brown and smell nutty.
- Set aside to cool.
- Mix applesauce, egg, sugar, oil and vanilla in a large bowl.
- Mix flour, baking soda, cinnamon, and nutmeg together in a smaller bowl.
- Pour flour mixture into applesauce mixture.
- Stir in raisins and cooled toasted nuts.
- Pour half of the batter into each greased pan.
- Bake for 45-55 minutes.
- Remove cakes from the oven.
- Cool for 10 minutes.
- Remove from pans to finish cooling.
- For best taste, let cakes cool a few hours before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 192.61 |
| Total Fat | 4.77 g |
| Saturated Fat | 0.62 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 12.84 mg |
| Carbohydrates | 35.58 g |
| Dietary Fiber | 1.43 g |
| Total Sugars | 21.34 g |
| Added Sugars included | 12 g |
| Protein | 2.95 g |
| Calcium | 16 mg |
| Potassium | 130 mg |
| Sodium | 164.97 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 14 mg |
| Phosphorus | 47 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 6 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 53 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 15 mg |
Recipes you may also like
- Chickpeas and Spinach Sauté
- Breakfast Parfait
- Brussel Sprouts, Cranberry, and Bulgur Salad
- Lentil Tacos
- Garlic Ginger Ramen with Beef
- Hearty Mashed Potatoes
- Breakfast Potato and Egg Burritos
- Zucchini Bread
Source
Recipe by: Food Wise Learn at Home Print Materials — Rutgers University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/applesauce-loaf-cake. Federal works are public domain in the United States.