Herb Broiled Beef
Prepare this marinated beef the night before, and have dinner on the table in less than half an hour!
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe (134g)
- Rating
- 4.05 of 5 (383 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 1/2 ounces
Ingredients
- 1/4 cup onion, chopped
- 2 tablespoons parsley
- 2 tablespoons white vinegar
- 3 teaspoons prepared mustard
- 1/4 teaspoon garlic powder
- 1/4 teaspoon basil, dried (or thyme)
- 1 pound boneless beef chuck shoulder steak, cut 1-inch thick
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix onion, parsley, vinegar, mustard, garlic powder, and basil or thyme.
- Place meat in plastic bag and pour in marinade.
- Close bag securely, place in a bowl and marinate in refrigerator six to eight hours or overnight, turning at least once.
- Pour off marinade and discard.
- Place meat on rack in broiler.
- Broil 15 to 20 minutes or until desired doneness, turning once.
- Cut into thin slices to serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 193.11 |
| Total Fat | 11.42 g |
| Saturated Fat | 4.47 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 73.89 mg |
| Carbohydrates | 1.42 g |
| Dietary Fiber | 0.44 g |
| Total Sugars | 0.69 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 21.13 g |
| Calcium | 19 mg |
| Potassium | 249 mg |
| Sodium | 88.94 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 19 mg |
| Phosphorus | 148 mg |
| Selenium | 25 mg |
| Zinc | 8 mg |
| Vitamin A | 12 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 2.3 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 34 mcg |
| Folate | 11 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 67 mg |
Recipes you may also like
- Brussel Sprouts, Cranberry, and Bulgur Salad
- Lentil Tacos
- Garlic Ginger Ramen with Beef
- Hearty Mashed Potatoes
- Breakfast Parfait
- Breakfast Potato and Egg Burritos
- Chickpeas and Spinach Sauté
- Applesauce Loaf Cake
Source
Recipe by: Eat for Health Toolkit — Recipe by Missouri Nutrition Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/herb-broiled-beef. Federal works are public domain in the United States.