Greek Salad with Chicken
A colorful salad loaded with lettuce, cucumbers, tomatoes, onions, and olives topped with chicken and a creamy yogurt dressing.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.73 of 5 (114 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 1 3/4 cups
Ingredients
- For the dressing:
- 1/2 cup Greek yogurt, fat-free
- 2 teaspoons lemon juice
- 2 teaspoons olive oil
- 1 clove garlic
- 1 teaspoon oregano
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon pepper
- For the salad:
- 1 head romaine lettuce
- 1/2 cup cherry tomatoes, cut in half
- 1 cucumber, diced
- 1/4 cup red onion, sliced
- 1/4 cup black olives, cut in half
- 1 cup cooked chicken breast, cubed
- 1/4 cup feta cheese, crumbled
Directions
- To make the dressing, add Greek yogurt, lemon juice, olive oil, garlic, oregano, salt, and pepper to a small bowl.
- Mix well to combine.
- Cover dressing and refrigerate for at least 1 hour.
- Wash lettuce and tear into bite-sized pieces.
- Place in large salad bowl and add tomatoes, cucumbers, red onion, olives, and chicken.
- Sprinkle with feta cheese.
- Top with yogurt dressing and enjoy.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 161.44 |
| Total Fat | 6.88 g |
| Saturated Fat | 2.15 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 43.22 mg |
| Carbohydrates | 9.01 g |
| Dietary Fiber | 2.31 g |
| Total Sugars | 3.81 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 16.82 g |
| Calcium | 145 mg |
| Potassium | 509 mg |
| Sodium | 373.08 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 39 mg |
| Phosphorus | 201 mg |
| Selenium | 16 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 374 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 132 mcg |
| Folate | 53 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 52 mg |
Recipes you may also like
- Broccoli Strawberry Orzo Salad
- No-Bake Cookies
- Microwave Baked Potato
- No Bake Breakfast Cookies
- Rice-Crusted Pizza
- Strawberry and Banana Fruit Smoothie
- Bread in a Bag
- Melissa’s Slow Cooker Stuffing
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/greek-salad-chicken. Federal works are public domain in the United States.