Rice-Crusted Pizza
A fun and unique twist on pizza using rice as the crust. Enjoy this main dish with all of your favorite toppings!
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1 slice, 1/12 of recipe (110g)
- Rating
- 3.33 of 5 (80 ratings)
Food groups
- Dairy: 1 cups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 2 cups rice (cooked)
- 16 ounces mozzarella cheese, part skim
- 1 egg
- 1/4 teaspoon salt
- 2 cups tomato purée, low-sodium
Directions
- Create-a-Flavor Changes:
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 161.83 |
| Total Fat | 8.32 g |
| Saturated Fat | 4.59 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 41.7 mg |
| Carbohydrates | 11.31 g |
| Dietary Fiber | 0.72 g |
| Total Sugars | 2.16 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 10.67 g |
| Calcium | 272 mg |
| Potassium | 180 mg |
| Sodium | 323.57 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 20 mg |
| Phosphorus | 232 mg |
| Selenium | 14 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 93 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 42 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 24 mg |
Recipes you may also like
- No Bake Breakfast Cookies
- No-Bake Cookies
- Melissa’s Slow Cooker Stuffing
- Greek Salad with Chicken
- Broccoli-Cheddar Frittata
- Broccoli Strawberry Orzo Salad
- Broccoli Salad
- Fudgy Fruit
Source
Recipe by: Cooking Up Fun - A Pyramid of Snacks — Cornell University Cooperative Extension — Division of Nutritional Sciences
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/rice-crusted-pizza. Federal works are public domain in the United States.