Fudgy Fruit
Fruit, nuts, and chocolate. Do we need to say more?
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/2 banana and 2 strawberries
- Rating
- 3.67 of 5 (72 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 1/8 cup chocolate chips (or 2 tablespoons semi-sweet chips)
- 2 large bananas (peeled and cut into quarters)
- 8 large strawberries
- 1/4 cup unsalted peanuts (chopped)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place chocolate chips in a small microwave safe bowl.
- Heat on high for 10 seconds and stir.
- Repeat until chocolate is melted, about 30 seconds.
- Place fruit on a small tray covered with a piece of waxed paper.
- Use a spoon to drizzle the melted chocolate on top of the fruit.
- Sprinkle the fruit with chopped nuts.
- Cover the fruit and place in the refrigerator for 10 minutes or until the chocolate hardens.
- Serve chilled.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 162.37 |
| Total Fat | 6.98 g |
| Saturated Fat | 2.08 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 23.66 g |
| Dietary Fiber | 2.92 g |
| Total Sugars | 16.31 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 3.23 g |
| Calcium | 15 mg |
| Potassium | 322 mg |
| Sodium | 4.95 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 47 mg |
| Phosphorus | 64 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 1 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 28 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 22 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 16 mg |
Recipes you may also like
- No Bake Breakfast Cookies
- No-Bake Cookies
- Broccoli Strawberry Orzo Salad
- Microwave Baked Potato
- Cheese and Corn Chowder
- Strawberry and Banana Fruit Smoothie
- Frozen Fruit Pops
- Pumpkin Angel Food Cake
Source
Recipe by: Healthy Recipes — CalFresh Healthy Living
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fudgy-fruit. Federal works are public domain in the United States.