No-Bake Cookies
Boiled instead of baked, these chewy cookies are full of peanut butter, cocoa, oats, and raisins. Yum!
- Yield
- 36 servings
- Serving size
- 1 cookie or 1/36 of recipe
- Rating
- 3.22 of 5 (65 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 2 cups sugar
- 3 tablespoons unsweetened cocoa powder
- 1/2 teaspoon salt
- 1/2 cup margarine
- 1 cup peanut butter
- 1/2 cup water
- 4 cups rolled oats
- 1 cup non-fat dry milk
- 1 cup raisins
- 1 teaspoon vanilla
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In large sauce pan, bring the first six ingredients to a full, rolling boil for 1 minute, stirring as needed.
- Remove from heat.
- Add oats, dry milk, raisins, and vanilla to boiled mixture.
- Mix well.
- Drop by tablespoons onto waxed paper and let stand until cool, about 15 to 20 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 161.68 |
| Total Fat | 6.19 g |
| Saturated Fat | 1.24 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.41 mg |
| Carbohydrates | 23.46 g |
| Dietary Fiber | 1.59 g |
| Total Sugars | 15.83 g |
| Added Sugars included | 12 g |
| Protein | 3.69 g |
| Calcium | 36 mg |
| Potassium | 147 mg |
| Sodium | 96.4 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 30 mg |
| Phosphorus | 87 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 38 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 10 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 12 mg |
Recipes you may also like
- No Bake Breakfast Cookies
- Broccoli Strawberry Orzo Salad
- Microwave Baked Potato
- Broccoli Salad
- Fudgy Fruit
- Strawberry and Banana Fruit Smoothie
- Bread in a Bag
- Lentil Vegetable Soup
Source
Recipe by: Favorite Recipes for Family Meals — Washington State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/no-bake-cookies. Federal works are public domain in the United States.