Pumpkin Angel Food Cake
Wonderful for holidays or any time that you want the light airy texture of angel food cake and the earthy spicy flavor of pumpkin.
- Yield
- 12 Servings
- Serving size
- 1/12 of recipe
- Rating
- 3.34 of 5 (29 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 12 large egg whites (about 1 1/2 cups)
- 1 teaspoon cream of tartar
- 1 1/2 cups sugar
- 1 teaspoon vanilla extract
- 1/4 teaspoon salt
- 1 cup flour, sifted
- 1 tablespoon flour
- 1 teaspoon pumpkin pie spice
- 3/4 cup canned pumpkin
- 1 cup cold water
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. In a large mixing bowl, beat the egg whites until they are foamy.
- Add the cream of tartar and beat until stiff, but not dry.
- Gradually beat in the sugar Add the vanilla and salt and then gently fold in the sifted flour (1 cup).
- Add the remaining ingredients (1 Tablespoon of flour - water) and beat with an electric mixer on low speed for 30 seconds.
- Then, beat on medium speed for 1 minute.
- Pour into an ungreased 10-inch angel food cake pan.
- Bake 37 to 47 minutes or until golden brown and cracks are dry.
- Remove from oven and immediately turn pan upside down until cooled.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 165.04 |
| Total Fat | 0.25 g |
| Saturated Fat | 0.05 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 35.66 g |
| Dietary Fiber | 0.76 g |
| Total Sugars | 25.77 g |
| Added Sugars included | 25 g |
| Protein | 4.85 g |
| Calcium | 10 mg |
| Potassium | 140 mg |
| Sodium | 106.23 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 10 mg |
| Phosphorus | 22 mg |
| Selenium | 10 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 119 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 35 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 3 mg |
Notes
Angel food cake pan can be turned upside down onto a glass bottle. Suggest serving with whipped topping.
Recipes you may also like
- Carrots with Tomatoes and Macaroni
- Black Bean Burrito
- Lemon Corn Cake
- Frozen Fruit Pops
- Cheese and Corn Chowder
- Avocado Pita Pockets
- Turnip Pancakes
- Pineapple Angel Food Cake
Source
Recipe by: Ohio State University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pumpkin-angel-food-cake. Federal works are public domain in the United States.