Pineapple Angel Food Cake
Fluffy and fruity, this airy cake is delicate and sweet, the perfect after dinner treat.
- Yield
- 12 Servings
- Serving size
- 1/12 of recipe
- Rating
- 3.64 of 5 (39 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 12 large egg whites (about 1 1/2 cups)
- 1 teaspoon cream of tartar
- 1 1/2 cups sugar
- 1 teaspoon vanilla extract
- 1/4 teaspoon salt
- 1 cup flour, sifted
- 1 cup crushed pineapple in 100% juice (do not drain)
- whipped topping (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. In a large mixing bowl, beat the egg whites until they are foamy.
- Add the cream of tartar and beat until stiff, but not dry.
- Gradually beat in the sugar.
- Add the vanilla and salt and then gently fold in the flour.
- Add the pineapple to the cake mix.
- Pour into an ungreased 13x9-inch pan.
- Bake for 25 to 35 minutes, until golden brown or an inserted toothpick comes out clean.
- Let cool and serve with whipped topping (optional).
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 166.78 |
| Total Fat | 0.21 g |
| Saturated Fat | 0.02 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 36.32 g |
| Dietary Fiber | 0.45 g |
| Total Sugars | 27.56 g |
| Added Sugars included | 25 g |
| Protein | 4.7 g |
| Calcium | 8 mg |
| Potassium | 141 mg |
| Sodium | 105.4 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 10 mg |
| Phosphorus | 18 mg |
| Selenium | 10 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 33 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 2 mg |
Recipes you may also like
- Quinoa and Black Bean Salad
- Beets, Beans, and Greens
- Baked Parmesan Fish
- Fruit and Yogurt Breakfast Shake
- Rice Salad
- Pumpkin Angel Food Cake
- Gazpacho
- Carrots with Tomatoes and Macaroni
Source
Recipe by: Ohio State University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pineapple-angel-food-cake. Federal works are public domain in the United States.