Turnip Pancakes
A great way to try turnips. Full of vegetables and packed with flavor, turnip pancakes will satisfy audiences of all ages.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 2 pancakes
- Rating
- 3.50 of 5 (8 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- Pancakes
- 1 cup all-purpose flour
- 1/2 teaspoon black pepper
- 1 egg
- 2 cloves garlic, minced
- 1 tablespoon low-sodium soy sauce
- 3/4 cup water
- 2 cups grated turnip
- 1 cup grated carrot
- 1/2 cup thinly sliced green onion
- 2 tablespoons vegetable oil (for cooking)
- Dipping Sauce
- 2 tablespoons low-sodium soy sauce
- 2 tablespoons rice vinegar
- 2 teaspoons packed brown sugar
- 2 tablespoons thinly sliced green onion
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large bowl, mix flour, pepper, egg, garlic, soy sauce, and water in a bowl until smooth.
- Stir in the turnip, carrot, and green onion Heat half of oil in a large skillet over medium heat (350 °F in an electric skillet).
- Pour about 1/4 cup of batter for each pancake into skillet.
- Flatten with a fork into a 3-inch circle.
- Cook until edges look dry and bottom is golden, about 3 to 4 minutes.
- Turn once.
- Cook until bottom is golden and crispy.
- Repeat with remaining batter, adding remaining oil as needed.
- Pancakes will be moist in the center.
- Combine dipping sauce ingredients in a small bowl.
- Serve with warm pancakes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 163.42 |
| Total Fat | 5.83 g |
| Saturated Fat | 0.96 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 34.25 mg |
| Carbohydrates | 23.06 g |
| Dietary Fiber | 2.32 g |
| Total Sugars | 4.01 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 4.66 g |
| Calcium | 42 mg |
| Potassium | 237 mg |
| Sodium | 322.69 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 20 mg |
| Phosphorus | 75 mg |
| Selenium | 10 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 172 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 30 mcg |
| Folate | 84 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 39 mg |
Notes
No rice vinegar? Try apple cider vinegar instead.
Recipes you may also like
- Avocado Pita Pockets
- Frozen Fruit Pops
- Grapefruit Spinach Salad
- Lentil Vegetable Soup
- Lemon Corn Cake
- Black Bean Burrito
- Broccoli Salad
- Carrots with Tomatoes and Macaroni
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/turnip-pancakes. Federal works are public domain in the United States.