Grapefruit Spinach Salad
Water chestnuts give this spinach salad a delightful crunch when served with the spicy and tangy dressing.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 recipe (195g)
- Rating
- 3.47 of 5 (30 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 4 1/2 cups fresh spinach, washed and drained
- 1 can sliced mushrooms, drained (2 ounce cans)
- 1 cup water chestnuts, diced (5 oz can)
- 2 grapefruits, sectioned and diced
- 1/4 cup vegetable oil
- 1 tablespoon vinegar
- 2 us fluid ounces grapefruit juice
- 1 tablespoon soy sauce, low-sodium
- 1/4 teaspoon hot pepper sauce
- 1/4 teaspoon salt
- 1 teaspoon dry mustard
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Tear spinach coarsely and place in large salad bowl.
- Add mushrooms, water chestnuts, and grapefruit.
- Mix together oil, vinegar, grapefruit juice, soy sauce, hot pepper sauce, salt, and dry mustard.
- Toss dressing with spinach mixture and serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 162.88 |
| Total Fat | 9.79 g |
| Saturated Fat | 1.33 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.5 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 18.19 g |
| Dietary Fiber | 3.27 g |
| Total Sugars | 9.37 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.25 g |
| Calcium | 41 mg |
| Potassium | 339 mg |
| Sodium | 260.18 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 35 mg |
| Phosphorus | 49 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 113 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 41 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 101 mcg |
| Folate | 41 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 23 mg |
Recipes you may also like
- Lentil Vegetable Soup
- Turnip Pancakes
- Broccoli Salad
- Avocado Pita Pockets
- Frozen Fruit Pops
- No Bake Breakfast Cookies
- No-Bake Cookies
- Lemon Corn Cake
Source
Recipe by: North Dakota State University Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/grapefruit-spinach-salad. Federal works are public domain in the United States.