Avocado Pita Pockets
Creative snack idea to help keep the midday munchies away. And it’s quick to prepare.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 pita pocket half
- Rating
- 4.33 of 5 (12 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 ripe, fresh avocado, halved, pitted, peeled and diced
- 2 whole grain pita bread pockets, cut in half
- 1/4 cup canned chickpeas, rinsed and drained
- 2 tablespoons crumbled Cotija or Feta cheese
- salt and pepper, to taste
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Fill pita pocket half with avocado, chickpeas and cheese, dividing evenly.
- Heat in microwave for 15 to 20 seconds if desired.
- Season to taste with salt and pepper.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 163.52 |
| Total Fat | 7.37 g |
| Saturated Fat | 1.52 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 4.17 mg |
| Carbohydrates | 21.83 g |
| Dietary Fiber | 5.07 g |
| Total Sugars | 1.55 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 5.13 g |
| Calcium | 38 mg |
| Potassium | 260 mg |
| Sodium | 212.84 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 36 mg |
| Phosphorus | 102 mg |
| Selenium | 14 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 9 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 46 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 18 mg |
Notes
For more information, visit: https://loveonetoday.com/
Recipes you may also like
- Turnip Pancakes
- Frozen Fruit Pops
- Grapefruit Spinach Salad
- Lemon Corn Cake
- Black Bean Burrito
- Lentil Vegetable Soup
- Carrots with Tomatoes and Macaroni
- Broccoli Salad
Source
Recipe by: Created by Fresh Avocados Love One Today, a member of the MyPlate National Strategic Partnership Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/avocado-pita-pockets. Federal works are public domain in the United States.