Mushroom Steak Fajitas
Bring another serving of vegetables and important nutrients to your plate with this veggie-filled twist on classic fajitas. We've upped the vegetables ante by sautéing savory mushrooms and mixing them with steak for an umami-rich, flavorful punch. And we've sped up the preparation time for this Tex-Mex favorite, foregoing marinating the steak by using a tender cut.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of the recipe
- Rating
- 3.98 of 5 (209 ratings)
Food groups
- Grains: 3 ounces
- Protein Foods: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 12 ounces sirloin or other boneless steak (about 3/4-inch thick)
- 3 cups sliced cremini mushrooms
- 1 tablespoon no-salt fiesta lime seasoning (divided)
- 1 tablespoon olive oil
- 1 cup green bell pepper, sliced into strips
- 1 medium red bell pepper, sliced into strips
- 1 medium yellow bell pepper, sliced into strips
- 8 whole-wheat tortillas, 6-inch
- 1 medium tomato, diced
- 2 cups shredded iceberg lettuce
- 4 tablespoons non-fat sour cream
Directions
- Slice beef across the grain into 1/4-inch strips.
- Place in a medium bowl with 1/2 tablespoon fiesta lime seasoning; toss to coat.
- Place mushrooms, peppers, and onion and remaining fiesta lime seasoning in a large bowl; toss to coat.
- Heat oil in large, non-stick skillet.
- Add beef strips; cook about 3 to 4 minutes.
- Remove from skillet.
- Place coated vegetables in skillet and sauté until vegetables are slightly tender, about 5 to 8 minutes.
- Add beef back to skillet and sauté mixture 1 to 2 more minutes.
- Assemble fajitas by dividing beef-vegetable mixture evenly on each tortilla, top with remaining ingredients and roll up.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 450.88 |
| Total Fat | 18.35 g |
| Saturated Fat | 6.81 g |
| Monounsaturated Fat | 8 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 57.59 mg |
| Carbohydrates | 43.41 g |
| Dietary Fiber | 9.01 g |
| Total Sugars | 7.73 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 29.19 g |
| Calcium | 208 mg |
| Potassium | 835 mg |
| Sodium | 474.64 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 92 mg |
| Phosphorus | 466 mg |
| Selenium | 54 mg |
| Zinc | 5 mg |
| Vitamin A | 149 mcg |
| Vitamin B6 | 0.9 mg |
| Vitamin B12 | 1.3 mcg |
| Vitamin C | 133 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 27 mcg |
| Folate | 110 mcg |
| Thiamin | 0.6 mg |
| Riboflavin | 0.6 mg |
| Niacin | 10 mg |
| Choline | 87 mg |
Notes
Serving Suggestions: Serve with a glass of non-fat milk and side of mango chunks.
Recipes you may also like
- Beef Stroganoff
- Pineapple Zucchini Cake
- Curried Brown Rice with Pumpkin Seeds, Apricots and Spinach
- Grilled Steak and Peppers Salad with Pears
- Grilled Pineapple Ginger Glazed Chicken with Zucchini and Peppers
- Popcorn Treats
- Asparagus, Mandarin Orange, Chicken, and Rice
- Peppers Stuffed with Rice and Beans
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/mushroom-steak-fajitas. Federal works are public domain in the United States.