Asparagus, Mandarin Orange, Chicken, and Rice
Fresh California asparagus, mandarin oranges, chicken, and brown rice make perfect compliments in this Asian-influenced salad.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.43 of 5 (171 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 3 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- For the Vinaigrette:
- 2 tablespoons extra virgin olive oil
- 2 tablespoons rice vinegar
- 3 tablespoons mandarin orange juice (reserved from oranges)
- 1 tablespoon soy sauce, reduced sodium
- For the Salad:
- 3 1/3 cups fresh asparagus (trimmed)
- 2 - 11 oz cans mandarin oranges (drained, reserve juice)
- 12 ounces cooked chicken breast (cut into chunks)
- 3 cups cooked instant brown rice
Directions
- In a small bowl, whisk vinaigrette ingredients, set aside.
- Cook rice according to package directions.
- Place whole trimmed asparagus in a large skillet with 1 1/2 inches of water.
- Bring to a boil, reduce heat and simmer, uncovered, for 2-5 minutes.
- Rinse with cool water and cut into 1-inch pieces.
- In a medium size bowl, toss all ingredients.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 460.96 |
| Total Fat | 11.24 g |
| Saturated Fat | 2.03 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 84.03 mg |
| Carbohydrates | 57.18 g |
| Dietary Fiber | 5.54 g |
| Total Sugars | 17.12 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 33.38 g |
| Calcium | 56 mg |
| Potassium | 854 mg |
| Sodium | 201.08 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 107 mg |
| Phosphorus | 392 mg |
| Selenium | 40 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 116 mcg |
| Vitamin B6 | 1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 62 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 4 mg |
| Vitamin K | 49 mcg |
| Folate | 68 mcg |
| Thiamin | 0.5 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 13 mg |
| Choline | 105 mg |
Notes
Weekly Meal Planning Tip: When you're planning a dinner with chicken, cook up extra chicken breast and refrigerate for later use in this salad.
Recipes you may also like
- Peanut, Peach, N Pineapple Wrap
- Mushroom Steak Fajitas
- Beef Stroganoff
- Pineapple Zucchini Cake
- Veggie Bean Wrap
- Curried Brown Rice with Pumpkin Seeds, Apricots and Spinach
- Grilled Steak and Peppers Salad with Pears
- Red Beans and Rice
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/asparagus-mandarin-orange-chicken-and-rice. Federal works are public domain in the United States.