Red Beans and Rice
Red kidney beans and tomatoes and flavored with garlic, onions, peppers, and seasonings and simmered until tender. Serve the bean mixture over rice and top with avocado and cilantro for a traditional meal or side dish.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1
- Rating
- 3.72 of 5 (125 ratings)
Food groups
- Grains: 2 ounces
- Vegetables: 2 cups
Ingredients
- 1 cup uncooked brown rice
- 2 teaspoons vegetable oil
- 2 cloves garlic (peeled and minced)
- 1 small yellow onion (chopped)
- 1 bell pepper (cored, seeded, and chopped)
- 1 1/2 ounces water
- 1 fresh tomato (coarsely chopped)
- 1/4 teaspoon salt
- 1/8 teaspoon ground cumin
- 2 cans (15.5 ounce) low-sodium red kidney beans (drained and rinsed)
- 1 1/2 cups water
- 1 avocado (peeled, pitted and chopped)
- 2 tablespoons fresh cilantro (chopped, optional)
Directions
- To prepare the rice: To prepare the beans:
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 479.21 |
| Total Fat | 10.28 g |
| Saturated Fat | 1.84 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 82.28 g |
| Dietary Fiber | 17.87 g |
| Total Sugars | 7.86 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 17.52 g |
| Calcium | 94 mg |
| Potassium | 1057 mg |
| Sodium | 423.39 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 148 mg |
| Phosphorus | 438 mg |
| Selenium | 12 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 17 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 36 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 25 mcg |
| Folate | 116 mcg |
| Thiamin | 0.6 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 93 mg |
Recipes you may also like
- Veggie Bean Wrap
- Pork Power Bowl
- Easy Oven Fish with Spinach Basil Dipping Sauce & Spiced Apples
- Beef & Potatoes
- Fiesta Lettuce Wraps and Pepper Boats
- Pasta Bolognese
- Grilled Steak and Peppers Salad with Pears
- Grilled Pineapple Ginger Glazed Chicken with Zucchini and Peppers
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/red-beans-and-rice-0. Federal works are public domain in the United States.