Beef & Potatoes
The Eating Smart Seasoning Mix helps make this a quick and flavorful dinner of beef and potatoes. Try sweet potatoes or other types for increased variety.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1
- Rating
- 4.13 of 5 (80 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Protein Foods: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 2 1/2 cups
Ingredients
- 1 pound 90% lean ground beef
- 1 1/3 cups water
- 7 medium potatoes, peeled and thinly sliced
- 3/4 Eating Smart Seasoning Mix
- salt (to taste, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash and peel the potatoes.
- Collect, slice, and measure all ingredients before starting to prepare the recipe.
- Brown ground beef in a large skillet.
- Drain the fat.
- Add water, potatoes, and seasoning mix.
- Stir to combine with the beef.
- Bring to a boil, reduce heat to low, cover, and simmer for 20-30 minutes or until potatoes are tender.
- Uncover and cook until excess water is evaporated.
- Taste; then add a small amount of salt, if needed.
- Refrigerate leftovers within 2 hours.
- Eat within 3 to 5 days.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 493.27 |
| Total Fat | 8.87 g |
| Saturated Fat | 3.43 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 67.77 mg |
| Carbohydrates | 72.41 g |
| Dietary Fiber | 7.15 g |
| Total Sugars | 10.1 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 31.46 g |
| Calcium | 200 mg |
| Potassium | 2152 mg |
| Sodium | 149.84 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 6 mg |
| Magnesium | 120 mg |
| Phosphorus | 494 mg |
| Selenium | 21 mg |
| Zinc | 7 mg |
| Vitamin A | 72 mcg |
| Vitamin B6 | 1.3 mg |
| Vitamin B12 | 2.6 mcg |
| Vitamin C | 32 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 11 mcg |
| Folate | 102 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 9 mg |
| Choline | 128 mg |
Notes
Be creative! Add chopped, cooked vegetables or frozen vegetables such as onion, carrots, peas, green beans, or corn after simmering.
Recipes you may also like
- Easy Oven Fish with Spinach Basil Dipping Sauce & Spiced Apples
- Pork Power Bowl
- Fiesta Lettuce Wraps and Pepper Boats
- Red Beans and Rice
- Pasta Bolognese
- Veggie Bean Wrap
- Pasta with Greens, Beans, and Chicken
- Food Group Funny Face
Source
Recipe by: Eating Smart Being Active Recipes — Colorado State University and University of California at Davis
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/beef-potatoes. Federal works are public domain in the United States.