Fiesta Lettuce Wraps and Pepper Boats
Using bell peppers and lettuce for wraps is a fun way to increase vegetables on the plate. Lettuce leaves and mini peppers are perfect for a build-your-own Southwestern meal or as appetizers.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1
- Rating
- 3.43 of 5 (176 ratings)
Food groups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 6 sweet, mini bell peppers
- 8 lettuce leaves
- 1 cup instant brown rice (dry)
- 1 pound tilapia filets, fresh or frozen (thawed)
- 2 teaspoons Southwest chipotle seasoning (no sodium)
- 2 tablespoons canola oil (divided)
- 1/4 teaspoon salt
- 2 limes (divided)
- 1/4 cup reduced-fat sour cream
- For the Salsa Fresca:
- 1/2 cup yellow corn (frozen or canned, no-salt added)
- 1 medium tomato
- 1 small onion
- 1 clove garlic (minced)
- 1 jalapeno pepper (minced)
- 1/4 teaspoon salt
Directions
- Slice peppers in half vertically.
- Arrange lettuce and 8 pepper halves on a serving platter.
- Cook brown rice according to package directions.
- To make salsa fresca , dice remaining pepper halves, tomato, and onion; mix with corn, garlic, jalapeño pepper, and 1/4 teaspoon salt.
- Sprinkle both sides of tilapia filets with Southwest chipotle seasoning.
- Heat 1 1/2 tablespoons canola oil in a large nonstick skillet over medium-high heat.
- Add fish to pan, and cook for 3 minutes on each side (cook fish until it is opaque, 145 ºF). Flake with a fork and place in a serving dish.
- When rice is done, stir in remaining 1/2 tablespoon oil, juice from one lime, and ¼ tsp salt.
- Cut remaining lime into wedges.
- To serve, set out pepper-lettuce platter, rice, fish, salsa fresca , sour cream, and lime, and let diners build their own boats and wraps
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 504.62 |
| Total Fat | 12.91 g |
| Saturated Fat | 2.69 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.7 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 50.5 mg |
| Carbohydrates | 69.82 g |
| Dietary Fiber | 5.91 g |
| Total Sugars | 7.33 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 29.02 g |
| Calcium | 61 mg |
| Potassium | 794 mg |
| Sodium | 370.33 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 121 mg |
| Phosphorus | 399 mg |
| Selenium | 61 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 158 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 1.5 mcg |
| Vitamin C | 80 mg |
| Vitamin D | 3 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 34 mcg |
| Folate | 55 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 8 mg |
| Choline | 67 mg |
Notes
Serving Suggestion: Serve with an 8 ounce glass of fat-free (skim) milk. Substitute brown rice with another quick cooking grain, such as whole-wheat couscous if desired.
Recipes you may also like
- Pasta Bolognese
- Beef & Potatoes
- Easy Oven Fish with Spinach Basil Dipping Sauce & Spiced Apples
- Pasta with Greens, Beans, and Chicken
- Pork Power Bowl
- Food Group Funny Face
- Red Beans and Rice
- Veggie Bean Wrap
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fiesta-lettuce-wraps-and-pepper-boats. Federal works are public domain in the United States.