Pasta Bolognese
This rich red sauce combines ground beef, carrots, celery, onion, and tomatoes with a touch of milk for added creaminess. This sauce is slow simmered and delicious served over any favorite pasta.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.86 of 5 (160 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1 tablespoon vegetable oil
- 1 carrot, diced into 1/4-inch pieces
- 1 celery stalk, diced into 1/4-inch pieces
- 1 yellow onion, chopped into 1/4 inch pieces
- 3/4 pound lean ground beef (80-85% lean)
- 1 cup water
- 2 14.5-ounce cans no salt added crushed or diced tomatoes (including liquid)
- 1/4 cup no salt added tomato paste
- 1 cup 2% milk
- 8 ounces whole wheat pasta
- 1/4 cup grated Parmesan cheese
Directions
- To make the Bolognese sauce: To make the pasta :
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 508.88 |
| Total Fat | 15.78 g |
| Saturated Fat | 4.92 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 58.47 mg |
| Carbohydrates | 66.88 g |
| Dietary Fiber | 12.04 g |
| Total Sugars | 13.83 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 30.85 g |
| Calcium | 245 mg |
| Potassium | 1154 mg |
| Sodium | 196.56 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 6 mg |
| Magnesium | 144 mg |
| Phosphorus | 490 mg |
| Selenium | 75 mg |
| Zinc | 7 mg |
| Vitamin A | 238 mcg |
| Vitamin B6 | 0.7 mg |
| Vitamin B12 | 2 mcg |
| Vitamin C | 33 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 18 mcg |
| Folate | 70 mcg |
| Thiamin | 1.6 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 11 mg |
| Choline | 95 mg |
Recipes you may also like
- Fiesta Lettuce Wraps and Pepper Boats
- Pasta with Greens, Beans, and Chicken
- Food Group Funny Face
- Beef & Potatoes
- Easy Oven Fish with Spinach Basil Dipping Sauce & Spiced Apples
- Pork Power Bowl
- Red Beans and Rice
- Salmon Burgers and Sweet Potato Oven Fries
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pasta-bolognese. Federal works are public domain in the United States.