Pork Power Bowl
The Pork Power Bowl combines savory, tender pork tenderloin with a colorful mix of vegetables and grains, creating a balanced and nutritious meal. This dish offers a flavorful and wholesome option for a satisfying lunch or dinner.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.67 of 5 (6 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 3 ounces
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 2 medium purple or orange carrots, ribbon peeled
- 3 radishes, sliced
- 1/2 cup rice wine vinegar
- 1 clove garlic, minced
- 1/4 teaspoon salt (or ½ tsp. kosher salt)
- 1 teaspoon honey
- 1/2 cup warm water
- 1 pound pork tenderloin, cut into 1½ inch cubes
- 2 tablespoons lime juice
- 1 tablespoon olive oil
- 1 teaspoon paprika
- 1/2 teaspoon ground cumin
- 1 cup quinoa
- 2 cups low sodium vegetable stock
- 2 cups kale
- 1 15.5 oz can low sodium black beans, drained and rinsed
- 1 red bell pepper, cut into strips
- 1/2 avocado, peeled, seeded, sliced
- Dressing (optional):
- 3 tablespoons olive oil
- 1 tablespoon lime juice
- 1/2 avocado, peeled, seeded, sliced
- 1/4 cup nonfat honey Greek yogurt
- 1 green onion, sliced
- 1 tablespoon chopped fresh cilantro, plus more for garnish
Directions
- Dressing (optional):
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 489.61 |
| Total Fat | 14.48 g |
| Saturated Fat | 3.17 g |
| Monounsaturated Fat | 7 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 63.99 mg |
| Carbohydrates | 51.74 g |
| Dietary Fiber | 14.17 g |
| Total Sugars | 6.32 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 38.12 g |
| Calcium | 123 mg |
| Potassium | 1295 mg |
| Sodium | 511.99 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 153 mg |
| Phosphorus | 558 mg |
| Selenium | 48 mg |
| Zinc | 4 mg |
| Vitamin A | 344 mcg |
| Vitamin B6 | 1 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 60 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 4 mg |
| Vitamin K | 62 mcg |
| Folate | 157 mcg |
| Thiamin | 0.9 mg |
| Riboflavin | 0.6 mg |
| Niacin | 10 mg |
| Choline | 129 mg |
Notes
Dressing nutrition not included.
Recipes you may also like
- Easy Oven Fish with Spinach Basil Dipping Sauce & Spiced Apples
- Beef & Potatoes
- Red Beans and Rice
- Fiesta Lettuce Wraps and Pepper Boats
- Veggie Bean Wrap
- Pasta Bolognese
- Pasta with Greens, Beans, and Chicken
- Food Group Funny Face
Source
Recipe by: Created by The National Pork Board, a member of the MyPlate National Strategic Partnership Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pork-power-bowl. Federal works are public domain in the United States.