Food Group Funny Face
Let your kids create their own funny face using ingredients from all five MyPlate food groups.
- Yield
- 1 serving
- Serving size
- 1 Funny Face Cracker
- Rating
- 3.49 of 5 (156 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/2 cups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 ounce
- Vegetables: 2 cups
Ingredients
- 1 tablespoon peanut butter
- 1 graham cracker (large, or use whole grain or saltine crackers)
- 1 tablespoon cheddar cheese (shredded)
- 3 raisins
- 2 peas (large green)
- 1/2 grape (cut in half)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Spread peanut butter on a cracker in the shape of a face.
- Sprinkle grated cheese at top for hair.
- Place raisins on cracker for mouth.
- Use peas for eyes and 1/2 grape for nose.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 522.64 |
| Total Fat | 13.41 g |
| Saturated Fat | 3.45 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 7.06 mg |
| Carbohydrates | 81.58 g |
| Dietary Fiber | 19.19 g |
| Total Sugars | 41.97 g |
| Added Sugars included | 5 g |
| Protein | 22.98 g |
| Calcium | 161 mg |
| Potassium | 1059 mg |
| Sodium | 214.6 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 6 mg |
| Magnesium | 142 mg |
| Phosphorus | 458 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 5 mg |
| Vitamin A | 133 mcg |
| Vitamin B6 | 0.7 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 117 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 76 mcg |
| Folate | 227 mcg |
| Thiamin | 0.9 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 9 mg |
| Choline | 98 mg |
Notes
This snack is intended for children over age two. Do not serve to younger children who may choke.
Recipes you may also like
- Pasta with Greens, Beans, and Chicken
- Pasta Bolognese
- Salmon Burgers and Sweet Potato Oven Fries
- Fiesta Lettuce Wraps and Pepper Boats
- Falafel with Yogurt Sandwich
- Picadillo
- Beef & Potatoes
- Easy Oven Fish with Spinach Basil Dipping Sauce & Spiced Apples
Source
Recipe by: Kids a Cookin’ — Kansas Family Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/food-group-funny-face. Federal works are public domain in the United States.