Falafel with Yogurt Sandwich
Falafel is a pan-fried patty made from ground garbanzo beans (chickpeas) and Middle Eastern spices. It makes a healthy and delicious sandwich when served with a seasoned yogurt dressing and fresh onions on whole wheat pita bread. Try this recipe for lunch or dinner.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 sandwich (480g)
- Rating
- 3.21 of 5 (193 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 3 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1 cup dry garbanzo beans/chickpeas (sorted and rinsed)
- 3 cups water
- 1/4 cup oil
- 1 garlic clove (crushed)
- 1 medium onion (chopped)
- 1/3 tablespoon parsley (1 sprig or about 1 teaspoon, chopped)
- 1/4 teaspoon salt
- 2 teaspoons lemon juice
- 1/3 teaspoon hot pepper sauce
- 1 cup plain yogurt, low-fat
- 1 medium onion (chopped)
- 4 whole wheat pita bread (pockets)
- 1/4 cup flour (as needed)
- tomatoes (sliced, optional)
- lettuce (optional)
- bread crumbs (optional - see note)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Put beans and water in large pot and soak by the overnight or quick-soak method.
- Cook until tender, about 2 hours.
- Add more water if necessary.
- Drain.
- Slowly heat oil and sauté garlic and 1 onion until tender (5 to 7 minutes).
- Mash cooked beans, sautéed vegetables, parsley, salt, lemon juice and hot pepper sauce until smooth.
- With floured hands, form ovals with bean mixture (about 1/4 cup each).
- Roll in flour.
- Fry falafel, with the remaining oil in skillet, until golden brown.
- Drain on paper towel.
- Combine yogurt with remaining onion.
- Serve falafel in pocket bread topped with yogurt.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 542.65 |
| Total Fat | 18.76 g |
| Saturated Fat | 2.98 g |
| Monounsaturated Fat | 7 g |
| Polyunsaturated Fat | 8 g |
| Linoleic Acid | 7 g |
| α-Linolenic Acid | 0.7 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.68 mg |
| Carbohydrates | 77.54 g |
| Dietary Fiber | 12.91 g |
| Total Sugars | 14.7 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 19.58 g |
| Calcium | 195 mg |
| Potassium | 675 mg |
| Sodium | 450.82 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 111 mg |
| Phosphorus | 398 mg |
| Selenium | 34 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 11 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 26 mcg |
| Folate | 232 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 74 mg |
Notes
If the batter is too moist, add breadcrumbs to make it thicker. It may take up to a cup of breadcrumbs.
Recipes you may also like
- Salmon Burgers and Sweet Potato Oven Fries
- Picadillo
- Zingy Lemon Chicken Pasta
- Food Group Funny Face
- Pasta with Greens, Beans, and Chicken
- Pasta Bolognese
- Fiesta Lettuce Wraps and Pepper Boats
- Beef & Potatoes
Source
Recipe by: The Bold and Beautiful Book of Bean Recipes — Washington State WIC Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/falafel-yogurt-sandwich. Federal works are public domain in the United States.