Picadillo
This recipe starts with seasoned and browned ground beef simmered with tomatoes and beans and is finished with a mix of olives and raisins. Served over rice, this flavorful dish makes a quick and easy meal.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 1/2 cup
- Rating
- 3.45 of 5 (93 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 1 cup uncooked brown rice
- 2 cups water
- 2 teaspoons vegetable oil
- 1 onion, diced
- 1 bell pepper, diced
- 2 cloves garlic, minced
- 1 1/2 teaspoons dried oregano
- 1 teaspoon ground cumin
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1/4 teaspoon Kosher salt
- 3/4 pound lean ground turkey or beef
- 1 14.5 ounce can low-sodium diced tomatoes (including liquid)
- 1 15 ounce can low-sodium black beans, drained and rinsed
- 1/4 cup green olives, chopped
- 1/4 cup raisins
Directions
- Prepare the Rice: Prepare the Picadillo:
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 547.11 |
| Total Fat | 16.01 g |
| Saturated Fat | 3.81 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Linoleic Acid | 4 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 63.11 mg |
| Carbohydrates | 75.83 g |
| Dietary Fiber | 13.77 g |
| Total Sugars | 12.3 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 27.79 g |
| Calcium | 153 mg |
| Potassium | 1027 mg |
| Sodium | 434.68 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 6 mg |
| Magnesium | 142 mg |
| Phosphorus | 480 mg |
| Selenium | 33 mg |
| Zinc | 4 mg |
| Vitamin A | 53 mcg |
| Vitamin B6 | 0.8 mg |
| Vitamin B12 | 1 mcg |
| Vitamin C | 40 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 16 mcg |
| Folate | 104 mcg |
| Thiamin | 1.1 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 10 mg |
| Choline | 99 mg |
Recipes you may also like
- Falafel with Yogurt Sandwich
- Salmon Burgers and Sweet Potato Oven Fries
- Zingy Lemon Chicken Pasta
- Food Group Funny Face
- Pasta with Greens, Beans, and Chicken
- Pasta Bolognese
- Fiesta Lettuce Wraps and Pepper Boats
- Beef & Potatoes
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/picadillo-0. Federal works are public domain in the United States.