Peanut, Peach, N Pineapple Wrap
Inspired by an all-time favorite, peanut butter and jelly sandwiches, this wrap is easy and fun for kids to make. With the sweet flavor of fruit and the crisp texture of green pepper and lettuce, it's a great way to fit one cup of fruit and veggies into a "wrap 'n go" meal.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1
- Rating
- 3.86 of 5 (118 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 cups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 can sliced peaches (15 oz, drained)
- 1 can pineapple tidbits in juice (drained)
- 1/2 cup red or green bell pepper (chopped)
- 1 teaspoon cinnamon
- 4 whole wheat tortillas
- 1/2 cup chunky peanut butter
- 3 cups lettuce (shredded)
Directions
- In a medium bowl, combine peaches, pineapple, bell pepper, and cinnamon.
- Warm the tortillas.
- Spread 2 tablespoons of peanut butter on one side of each tortilla, leaving room on the edges.
- Spoon equal portions of the peach mixture over peanut butter, then top with lettuce.
- Fold the side and bottom edges of each tortilla toward the middle over the filling, then roll so the tortilla covers the filling.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 464.53 |
| Total Fat | 21.13 g |
| Saturated Fat | 5.47 g |
| Monounsaturated Fat | 10 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Linoleic Acid | 4 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 58.11 g |
| Dietary Fiber | 9.26 g |
| Total Sugars | 30.82 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 13.16 g |
| Calcium | 166 mg |
| Potassium | 761 mg |
| Sodium | 432.48 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 129 mg |
| Phosphorus | 297 mg |
| Selenium | 19 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 128 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 38 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 4 mg |
| Vitamin K | 32 mcg |
| Folate | 97 mcg |
| Thiamin | 0.5 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 7 mg |
| Choline | 43 mg |
Recipes you may also like
- Asparagus, Mandarin Orange, Chicken, and Rice
- Veggie Bean Wrap
- Mushroom Steak Fajitas
- Beef Stroganoff
- Red Beans and Rice
- Pineapple Zucchini Cake
- Curried Brown Rice with Pumpkin Seeds, Apricots and Spinach
- Grilled Steak and Peppers Salad with Pears
Source
Recipe by: Meeting Your MyPlate Goals on a Budget — MyPlate National Strategic Partners Toolkit
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/peanut-peach-n-pineapple-wrap. Federal works are public domain in the United States.